Pro více informací volejte
+420 739 452 172
info@doubickechalupy.eu

Pravčická brána

Pravčická brána(německy Prabishtor) je symbolem Národního parku České Švýcarsko. Díky svým rozměrům 16 m na výšku a 26,5 m na šířku je v Evropě považována za největší přírodní pískovcový útvar. Najdeme ji v tzv. první zóně parku nedaleko obce Hřensko, proslulé plavbou na malých lodičkách v úzkých soutěskách řeky Kamenice.  Pravčická brána patří mezi nejnavštěvovanější místa parku. První návštěvníci obdivovali tento pískovcový skvost již v 18. století. Od roku 1980 je však vstup na hlavní most přísně zakázán. V současnosti se za návštěvou brány ročně vydávají turisté z celého světa. Pár kroků od monumentu se ve skále tyčí malý domek, tzv. Sokolí hnízdo, který nejdříve fungoval jako výčep. Později v roce 1826 byl na jeho místě na popud knížete Edmunda Claryho-Aldringena vystavěn zámeček. 

Jak se tam dostat 

Na Pravčickou bránu se lze z Doubice pěšky dostat, pokud se vydáte po žluté značce směrem na Mezní Louku. Trasa měří necelých 22 km a doporučujeme ji zdatným turistům. Pokud se necítíte na delší pěší putování, můžete se přiblížit autem do Mezní Louky a zde se napojit na evropskou turistickou trasu E43. Další oblíbenou trasou je cesta z Hřenska, kam navíc můžete dorazit vlakem (z Krásné Lípy do Rumburka, kde přestoupíte a dále do německé Schöna, na druhé straně Labe, pak už stačí přejet přívozem za 1,5 EUR do Hřenska). Kratší trasy jsou vhodné i pro vaše nejmenší. Na cestách vás čekají překrásné vyhlídky na okolí parku. A když  vám po výletě vyhládne, udělejte si zastávku v Hřensku v restauraci Stará Plynárna, která byla postavena v roce 1905. Restaurace s celoročním provozem nabízí příjemné prostředí, a nejen českou tradiční kuchyni.
Trasa z Hřenska: Tato zhruba 2 km cesta podél silnice vede po červené turistické značce. Až se dostanete ke Třem pramenům, odbočíte po lesní pěšině doleva, kde vás čeká pozvolné stoupaní a 2,5 km cesta k Pravčické bráně.
Trasa z Mezní louky: Delší 6 km cesta vede opět po červené turistické značce po Gabriliině stezce přímo k Pravčické bráně. Trasa je sice o něco delší, ale čeká vás zde o poznání menší stoupání.
Otevírací doba Pravčické brány:
Duben – Říjen: každý den 10:00 – 18:00 hodin
Listopad – Březen otevřeno v pátek, sobotu, neděli od 10:00 do 16:00 hodin, při nepříznivém počasí je zavřeno.
Vstupné do areálu:
Dospělí 75 Kč/osoba
Děti /6 -14 let/studenti a důchodci 25 Kč/osoba.
Děti do 6 let zdarma
E-mail: info@pbrana.cz
GPS: 50.883893N 14.281647E
Pravčická brána
Aktuality
Akce
  
 

Copyright ©2024 Doubické chalupy - rodinný penzion v Doubici který posktuje ubytování v Českém Švýcarsku | Všechna práva vyhrazena
Made by: WEBDESIGN - jsem na  WEB | tvorba webových stránek | tvorba e-shopu | SEO